ponedeljek, 10.7.2017
Svizci smo se razveselili, ko smo zvedeli, da se bomo sprehodili po Menini planini, saj tam še nismo bili.
Menina planina je dobila ime po menihih iz gornjegrajskega benediktinskega samostana.
Gornji Grad je še dandanes največje naselje v Gornjegrajski kotlini, ki se ponaša z največjo katedralo v Sloveniji.
Pred kočo na Menini
Menina planina je predalpska planota Kamniško Savinjskih Alp z nadmorsko višino med 1200 in 1500 metri . Na severni strani je porasla z mešanim gozdom, sicer pa so na planoti obsežni pašniki. Ker so tla v večini apnenčasta, je svet poln vrtač, brezen in jam. V neposredni bližini planinskega doma se nahaja brezno Jespa. Ima tudi jezero Biba. Jezero Biba je nastalo na področju neprepustnih skrilavcev in nikoli ne presahne. Dolgo je cca 90 in široko 40 metrov in je pomemben vir vode.
Metka se ni mogla upreti vonju kamniške murke.
Na obsežnih pašnikih raste veliko alpskih cvetlic in zelišč. Mednje sodi tudi kamniška murka, ki raste le v Kamniško Savinjskih Alpah in Karavankah. Kamniška murka ima večbarvne cvetove in prijetno diši, kar smo ugotovili tudi mi, saj smo zaradi vonjanja nekateri šli kar na kolena.
Skalni jetičnik.
Številni kali omogočajo pašo živine.
Občudovali smo še navadno majnico in skalni jetičnik, ki je sicer drobna rastlinica, a s svojimi živo modrimi cvetovi in sredinskim rdečim krogcem zanimiva in opazna.
Najvišji vrh je Vivodnik, kjer je tudi razgledni stolp. Na naši poti proti Šavnicam in Golemu vrhu smo srečevali veliko pašne živine. Menina daje zavetje tudi divjadi, kot so gamsi, srne, jeleni itd.
Proti Šavnicam mimo palčkovega gozda.
“Vrtiček” podkvic v odcvetanju.
Skupinska na Golem vrhu.
Ko smo se povzpeli na Goli vrh, se nam je odprl čudovit pogled na Kamniško Savinjske Alpe Snežnik, Trnovski gozd in vse tja do Sljemena nad Zagrebom.
Na planoti je več spominskih obeležij.
Na Menini so se med NOB zadrževale partizanske enote, o čemer pričajo spominska obeležja. Planota je najbolj obiskana poleti.
Čisto svež smerokaz.
Tudi mi smo srečevali skupine in posameznike. Prežeti z nepopisnimi lepotami tega naravnega bisera smo se vrnili v lep planinski dom, kjer so nam postregli okusno kosilo. Sledil je povratek preko Trojan.
Ob tej priložnosti se v imenu pohodnic in pohodnikov iskreno zahvaljujemo Sonji, Elici in Milanu, da so pripravljeni svoje znanje in izkušnje deliti z nami. Komaj smo se poslovili, pa se že pogrešamo. Srečno in nasvidenje v jeseni, ko bomo znova odkrivali in občudovali bisere Slovenije.
Svizci iz Borovnice
Slike: Šmuc Kostja in Milan Jerman