20. 09. 2022
V meglenem jutru smo se z avtobusom odpeljali do Gorenje vasi, se dvignili do Lajš ter pri odcepu za peskokop Lajše začeli s hojo.
Prvi del markirane steze ob grapi je bil bolj strm, nato pa se je pot počasi ravnala in nas vodila čez rahlo upognjeni zeleni hrbet Jermance, čez zaselka Žirovski Vrh sv. Antona in Žirovski Vrh sv. Urbana, s pogledi na Škofjeloško in Polhograjsko hribovje, v daljavi pa se je na modrino severovzhodnega neba risala temno modra silhueta Storžiča in drugih vrhov Kamniško Savinjskih Alp. Bilo je toplo, meglice so brodile po dolinah pod nami, tu pa so v soncu dišale trave in drevesa, gozdovi pa po gobah in prihajajoči jeseni, vresje je razpiralo prve cvetove, nekatere travnate predele so vijolično barvali jesenski podleski.
Našo hojo so molče spremljali betonski pričevalci poteka Rupnikove linije. Po zatišnem poletju je bilo med Sončki veliko smeha in sproščenih pogovorov, tako da sem se naenkrat znašla na 901 m visokem Javorču, zadnjem vrhu v verigi Polhograjskega hribovja, s še enim bunkerjem ter s pogledom na Triglav. Po nekaj korakih skozi gozd smo zagledali lovsko kočo, ob njej nazdravili jubilantki Justini, ki nas je kraljevsko pogostila, vmes pa so oči počivale tudi na skrivnostni okolici, na Lavrovcu in Vrhu sv. Treh kraljev ter Krimu in Snežniku v daljavi.
Vračali smo se po nemarkirani stezi v smeri Žirov. Potrebno je bilo gledati pod noge zaradi kamenja in nanosov hudourne vode pa tudi zaradi drevesnih koreninskih sistemov iglavcev in listavcev. V spodnjem delu je steza prešla na kolovoz , ki nas je čez travnik ob potoku pripeljal do hiš v Žireh, kjer nas je čakal avtobus.
Med vožnjo domov so se mi “vrteli” pred očmi sveži razgledi na znane vrhove, z Javorča drugačni, a vendar isti, in odprli zakladnico spominov. Ja, tudi na nižjih hribih je prekrasno, zaradi vsega kar hribi so, kar je in kar je bilo.
Besedilo: Marija Dolinar
Fotografije: Tatjana Rodošek
Zemljevid: Srečo Kenk